Hrad Smolenice, prestavaný na zámok stojí na okraji obce Smolenice, ktorá sa nachádza asi 15 km od Trnavy na úpätí Malých Karpát. Navštívte tento klenot slovenskej histórie počas vašej dovolenky.
Vzhľadom k tomu, že bol dostavaný až v roku 1953, bol to najmladší zámok na území bývalého Československa. Odvtedy slúžil ako reprezentačné a kongresové centrum Slovenského akadémie vied. Na mieste dnešného Smolenického zámku stával pôvodne stredoveký hrad postavený v 14. storočí ako posledný z radu pevností, chrániacich Malokarpatské priesmyky. Hrad bol pôvodne kráľovským majetkom a neskôr vystriedal rad majiteľov.
V roku 1388 pripadol na základe darovacej listiny cisára Žigmunda vojvodovi Ctibora zo Ctibořic a Beckova. Od polovice 15. storočia vlastnili hrad i obec grófi z Pezinka a Svätého Jura.
V 16. storočí prešiel do majetku rodu Orzságovcov a následne Erdödyovcov, ktorí ho vlastnili takmer dve storočia. V roku 1777 preberá Smolenický hrad a celé Smolenické panstvá gróf Ján Pállfy. V tom čase už bol hrad neobývaný a pozvoľna chátral, pretože Erdödyovci nemali na jeho údržbu peniaze.
V období napoleonských vojen začiatkom 19. storočia nakoniec vyhorel a z pôvodného gotického hradu zostala len časť vonkajšieho opevnenia a päťboká hlavná veža. Až v roku 1887 začal gróf Jozef Pállfy s prvými prácami na oprave bášt. Pôvodné bašty dostali nadstavbu a boli zastrešené.
K budovaniu súčasného Smolenického zámku prikročil gróf Pállfy až začiatkom 20. storočia. V roku 1911 začal vo vlastnej réžii budovať rodinné sídlo podľa historického návrhu architekta Jozefa Huberta, podľa francúzskych vzorov. Zo starého hradu bola pri prestavbe zachovaná len časť vonkajšieho opevnenia. Vzhľadom k 1. svetovej vojne, boli práce prerušené.
V období po 1. svetovej vojne došlo k provizórnemu zakrytiu časti priestorov a bol tu prevezený rodový archív. Rodu Pállfyovcov patril hrad až do roku 1945. Od roku 1945 bol letným sídlom SNR.
V ďalších stavebných úpravách sa pokračovalo až potom, čo zámok prevzal do svojho vlastníctva štát. Zámok bol dokončený za použitia moderných stavebných metód. Klenby, veža a mnoho ďalších prvkov sú zo železobetónu. 26.6.1953 bol potom zámok odovzdaný do užívania slovenskej akadémii vied, ako kongresové centrum.
Interiéry, ktoré boli vybudované ešte za grófa Pállfyho, sú vykonané v romanticko-neogotickom slohu. Novšie interiéry potom zodpovedajú 50. a 60. rokom. Zámok je majetkom SAV a je pre verejnosť sprístupnený len čiastočne - záhrady, nádvorie, vybrané miestnosti a okolité parky. Pre svoj romantický vzhľad býval zámok často využívaný filmármi, najmä pre natáčanie rozprávok a historických filmov.
Ak sa počas vašej dovolenky na Slovensku rozhodnete navštíviť toto miesto, priamo k zámku je možné dôjsť pešo, alebo prísť na bicykli. Auto je nutné odstaviť v obci a posledných asi 500 m dôjsť pešo. Pre ubytovaných na zámku je možnosť parkovania na nádvorí.
Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...
Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...
Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...
Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...
Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...