Koncom 18. storočia vznikol nový obecný cintorín mestečka Turčiansky svätý Martin. Rovnako ako mesto aj cintorín získal na vážnosti v druhej polovici 19. storočia. Roku 1866 v auguste zomrel podpredseda Matice slovenskej Karol Kuzmány.
Jeho pohreb sa stal pamätným množstvom ľudí, ktorí sa s ním prišli rozlúčiť. Postupne pribúdali hroby národovcov, ktorí v Martine aj po zatvorení MS naďalej pracovali ako redaktori, vydavatelia a tlačiari slovenských novín a kníh, múzejníci, divadelní ochotníci, ale aj slovenskí podnikatelia, ktorí tu založili malé fabriky ako stoličková, textilka, pivovar.
Vedľa hrobky K. Kuzmányho má hrob Janko Francisci Rimavský s manželkou, v susedstve sa nachádza výrazná kamenná mohyla na hrobe Andreja Kmeťa, zakladateľa slovenského múzejníctva. Za nimi sú pochovaní novinár Mikuláš Štefan Ferienčík a slovenský romantik, prozaik Janko Kalinčiak. V samostatnej kovovej ohrádke odpočíva Viliam Paulíny Tóth a jeho rodina.
Uprostred časti A dominuje hrobka Svetozára Hurbana Vajanského. Hlbšie vo vnútri cintorína dva výrazné biele kríže označujú hroby slovenskej spisovateľky, redaktorky a funkcionárky spolku slovenských žien, Živeny, Eleny Maróthy Šoltésovej, jej manžela a detí.
Prvá známa ochotnícka herečka Anička Jurkovičová – Hurbanová je pochovaná v blízkosti Emy Goldpergerovej, kustódky Slovenského národného múzea a prvej slovenskej botaničky Izabely Textorisovej.
Poetka Maša Haľamová je pochovaná v blízkosti svojej mamy a manžela na južnej strane cintorína, kde odpočívajú aj ďalšie osobnosti martinského kultúrneho života Michal Mudroň a Andrej Halaša. Ich náhrobníky tvoria reliéfy od sochára Jozefa Úprku.
Po prvej svetovej vojne po vzniku Československa martinský cintorín sa stáva vyhľadávaným miestom na pochovávanie slovenských osobností, ktorí v Martine nedokončili svoju životnú púť. Z Chorvátska previezli ostatky Martina Kukučína, zo Zlatých Moraviec Janka Kráľa, z Tisovca právnika Štefana Marka Daxnera, z Bratislavy Janka Jesenského.
Ostatky Štefana Krčméryho uložili do jedného hrobu s Jozefom Cígerom Hronským, ktorého spolu s manželkou priviezli z Argentíny. Z USA premiestnili aj ostatky politika Milana Hodžu a mnohých ďalších kultúrnych aj politických predstaviteľov. V povedomí Martinčanov sa cintorín stal vzácnym pietnym miestom. Na jeho zveľaďovaní a pri úprave náhrobníkov sa podieľali osobnosti, ako bol staviteľ Blažej Bulla, architekt Dušan Jurkovič, sochár Fraňo Štefunko.
V roku 1967 cintorín dostal aj oficiálne pomenovanie Národný cintorín. V súčasnosti sa na NC nachádza viac ako 3500 hrobových miest, z toho okolo 400 patrí významným osobnostiam slovenského života. O správu Národného cintorína sa dlhé desaťročia starala Matica slovenská, neskôr Slovenská národná knižnica.
V posledných rokoch prebralo starostlivosť o Národný cintorín mesto Martin. SNK Slovenské národné literárne múzeum sa podieľa na prezentácii tejto vzácnej pamiatky ako múzea „in situ“.
zdroj: A. Brázdová
Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...
Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...
Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...
Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...
Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...